Pompa ciepła – jak dbać od samego początku?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które cieszy się coraz większą popularnością w wielu miejscach. To energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych kotłów ciepła. Takie rozwiązanie spełni oczekiwania domowników w związku z ogrzewaniem, chłodzeniem i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Pamiętajmy o tym, żeby od samego początku dbać o instalację tego rodzaju. O czym trzeba pamiętać? Jak dbać o pompę ciepła w swoim domu? Co jest najważniejsze?

 

Niezawodna pompa ciepła - jak o nią dbać?

Użytkownikiem pompy ciepła jest zazwyczaj właściciel budynku, w którym znajduje się urządzenie. Można cieszyć się bezobsługowym systemem grzewczym, jednak znaczenie ma regularne zamawianie przeglądów. Przeglądy powinny się odbywać co najmniej raz na rok. Faktem jest, że to zadanie wykonują osoby z uprawieniami. Naszej uwagi potrzebują zewnętrzne jednostki urządzenia, które są narażone na zanieczyszczenia. W pobliżu sprzętu nie powinny znajdować się liście, śnieg, czy też trawa. Pamiętajmy o tym, aby raz na jakiś czas usuwać nagromadzone odpady z otoczenia. Producenci zazwyczaj zalecają, aby przed sezonem grzewczym przeprowadzać czyszczenia parownika. Najczęściej te czynności zlecamy serwisantom. Niektóre prace wykonamy także samodzielnie.

 

Co jest istotne?

Elektryczne urządzenie przed konserwacją musimy odłączyć od źródła zasilania. Trzeba mieć na uwadze dokładne oczyszczenie wlotu powietrza i wentylatora. Stanowią one zaporę dla nieczystości, które mogą ograniczać przepływ powietrza. Na parowniku z kolei gromadzą się rozdrobnione trawy, liście i kurz. Aby oczyścić ten element, zdemontujmy osłonę urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest wyczyszczenie lameli parownika z użyciem miękkiej szczotki.

Co ciekawe, w wielu sklepach znajdziemy odpowiednie preparaty, jakimi spryskamy parownik. Nie musimy stosować dezynfekujących środków. Produkty do czyszczenia należy stosować zgodnie z instrukcją obsługi.

O pompę ciepła warto dbać już od samego początku użytkowania. To bezobsługowa instalacja, która jednak wymaga systematycznej konserwacji.