Jakie są zalety i wady gruntowych pomp ciepła?

Pompa ciepła jest bardzo często stosowana jako alternatywa dla tradycyjnych form grzewczych. Podczas pracy wykorzystuje ona źródła odnawialne, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo niskie koszty eksploatacyjne to kolejny czynnik, który sprawia, że użytkownicy chcą zdecydować się na montaż pompy ciepła również w swoim domu. Jakie są pozostałe zalety pompy ciepła? Jakie są wady tego typu systemów? Odpowiadamy.

Zalety pompy ciepła- dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła to przede wszystkim bardzo niskie koszty ogrzewania, niezależnie od wybranego sposobu. Przeciętna instalacja podczas zużycia 1kWh energii dostarcza aż 4kWh ciepła. Rachunek jest prosty. Jest to niezwykle korzystna oferta. Pompa ciepła jest również o wiele bardziej opłacalną formą od ogrzewania gazowego, które poza podobnymi kosztami inwestycyjnymi wiąże się z również z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Dodatkowo coraz większa popularność tych urządzeń sprawia, że pompy ciepła są coraz tańsze.

Odpowiednio dopasowana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowym systemem. Nie ma więc konieczności czyszczenia pieca, rozpalania oraz ładowania opału. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Pompa ciepła idealnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej.

Wady pompy ciepła

Główną wadą pomp ciepła są wysokie koszty instalacji i zakupu urządzenia. Inwestycja ta co prawda zwraca się, jednak najwcześniej po kilku latach użytkowania. Kolejnym istotnym problemem może być jej uzależnienie od energii elektrycznej. W razie braku napięcia jej użytkowanie jest niemożliwe. Podczas rozważań o tym sposobie cieplnym warto pamiętać o odpowiednim dociepleniu danego budynku tak, aby wygenerować jak najmniejsze straty cieplne. Może mieć to bowiem duże znaczenie szczególnie w okresie grzewczym.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła jak każdy system ogrzewania ma zarówno swoje wady jak i zalety. Jeśli szukamy długofalowych korzyści i nie odstrasza nas konieczność poniesienia większych inwestycji, to rozwiązanie może okazać się dla nas odpowiednie.

admin@wegieleko.pl Poradnik

Dlaczego piece na pellet są ekologiczne?

Ze względu na obecny u nas klimat oraz obecne anomalie pogodowe konieczne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu grzewczego dla domu i wszystkich jego użytkowników. Podczas budowy domu należy więc wybrać odpowiedni system, który zapewni ciepło przez cały rok. Jednak zdając sobie sprawę z negatywnego wpływu na środowisko naturalne, coraz więcej osób poszukuje skutecznych i ekologicznych form ogrzewania. Czy piece na pellet są ekologiczne?

Ekologiczne piece na pellet

Podczas wymieniania zalet pieców na pellet najczęściej mowa jest o niskich kosztach ogrzewania oraz pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Ma to znaczenie ze względu na fakt, iż podczas spalania nie wytwarzają się żadne zanieczyszczenia oraz inne substancje smoliste. Dodatkowo podczas pracy urządzenia nie ma konieczności usuwania kłopotliwego popiołu. To wszystko sprawia, że piece na pellet są bardzo ekologiczne i nie powodują pogłębiania problemów w środowisku naturalnym.

Jest to nowoczesne paliwo, w pełni odnawialne źródło, które powstaje z trocin. Efektem tego jest mała ilość emitowanego dymu z popiołu przy zachowaniu wysokiej wartości grzewczej. Pellet jest więc niezwykle czystym sposobem ogrzewania, a ze względu na swoje kompaktowe rozmiary jego przechowywanie również nie sprawia żadnych większych problemów.

Ekologiczne aspekty zastosowania pieca na pellet:

  • brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
  • brak dużej ilości popiołu,
  • biodegradowalne,
  • wykorzystywane ze źródeł odnawialnych.

Czy warto zdecydować się na piec na pellet?

Użytkownicy pieców na pellet zwracają uwagę na wysoki komfort użytkowania tych systemów oraz odpowiednią moc grzewczą, dzięki czemu jest to bardzo korzystna forma cieplna. Brak konieczności częstej obsługi, niska awaryjność oraz co najważniejsze- wysoka ekologia tego rozwiązania sprawia, że piece na pellet to coraz częściej wybierana forma grzewcza. Ze względu na obowiązujące przepisy istnieje konieczność wymiany starych nieefektywnych pieców na rozwiązania bardziej ekologiczne. Jeśli stoisz przed tym wyborem warto rozważyć montaż pieca na pellet.

admin@wegieleko.pl Poradnik

Jak dobrać pompę ciepła z uwagi na stan i wiek budynku?

W teorii każdy dom może być ogrzewany za pomocą pompy ciepła, ale ze względu na kilka aspektów w większości z nich efekt będzie w zasadzie niezadowalający i inwestycja ta nie będzie opłacalna. Jak więc dobrać pompę ciepła do wieku i stanu budynku?

Jak dobrać pompę ciepła w zależności od stanu technicznego i wieku budynku?

Problemem o dużym znaczeniu zawsze będzie brak odpowiedniego ocieplenia budynku. Zła termoizolacja znacznie zwiększy wydatki poniesione an ogrzewanie niezależnie od faktu, jakie źródło wybierzemy. Dodatkowo w takich warunkach pompa ciepła będzie działać w sposób mało ekonomiczny i wygeneruje większe koszty inwestycyjne z uwagi na konieczność zastosowania urządzenia o większej mocy grzewczej.

Termomodernizacja budynku może mieć duży wpływ na wydajność ogrzewania

Problematycznej sytuacji związanej z dużymi stratami ciepła można uniknąć poprzez zastosowanie dużej ilości grzejników albo zwiększenie ich temperatury, co w przypadku pomp ciepła często jest niemożliwe. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zmniejszenie strat cieplnych w budynku, czyli termomodernizacja. To działania takie jak między innymi:

  • izolacja dachu, strychu lub poddasza,
  • ocieplenie ścian z zewnątrz,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła- rekuperacja,
  • wymiana okien, drzwi.

Zwiększenie mocy urządzenia w zależności do potrzeb

W innych przypadkach konieczne będzie dopasowanie mocy urządzenia do zwiększonych potrzeb grzewczych, dzięki czemu całość będzie  wydajnym źródłem grzewczym w pomieszczeniu. To odpowiednie wyjście, które pozwoli zapewnić odpowiednią sprawność ogrzewania w zależności od zwiększenia zapotrzebowania.

Czy warto zastosować pompę ciepła w starym budynku?

Zdecydowanie warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje odpowiednio przystosowana pompa ciepła. Podczas doboru mocy urządzenia warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców, którzy pozwolą ocenić, czy jest to opłacalna inwestycja oraz pomogą dobrać moc systemu zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

admin@wegieleko.pl Poradnik