Jakie dofinansowania można uzyskać na pompę ciepła?

Istnieje wiele źródeł dofinansowania do instalacji pompy ciepła,. W związku z tym  jeśli planujesz taką inwestycję, warto zapoznać się z dostępnymi programami wsparcia takimi jak: "Czyste powietrze" czy też "Moje ciepło".

 

Dofinansowanie pomp ciepła w ramach programu "Czyste powietrze"

Program Czyste powietrze skierowany jest przede wszystkim do właścicieli, a także współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub też wyodrębnionych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych mających odrębne księgi wieczyste. Warto zaznaczyć, że Głównym celem programu "Czyste powietrze" jest między innymi wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, które jest  nowoczesne, niskoemisyjne i energooszczędne.

Jednym z urządzeń, które jest dofinansowane do tego rodzaju zakupu, a także montażu jest pompa ciepła. Dofinansowanie na pompy ciepła przyznawane jest tylko na projekty już rozpoczęte oraz tez zakończone, nie zaliczają  się do niego nowe budynki.

Projekt przeznaczony jest dla właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, tzw. kopciuchami. Program oferuje między innymi trzy poziomy dofinansowania dla pomp ciepła, w zależności od dochodów wnioskodawcy. W związku z tym Im wyższe są dochody, tym niższa dotacja. Wysokość dotacji dla pompy ciepła może wynosić określony maksymalny procent kosztów kwalifikowanych jej zakupu.

Wysokość dotacji zależy od rodzaju pompy ciepła, a także standardu energetycznego. Najniższe dofinansowanie przysługuje na pompy ciepła chłodzone powietrzem, na poziomie indywidualnym, w następujący sposób: 3 000 ZŁ, 6 tys. zł 9 tys. zł.

Natomiast w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda maksymalna dotacja to: 9 tys. zł. 18.000 ZŁ, 27 tys. zł.

 

Program "Moje ciepło"

Program Moje ciepło skierowany jest do osób budujących nowe domy, a także instalujących pompy ciepła jako źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że właściciele nowych domów o wysokim standardzie energetycznym mogą skorzystać z dopłat do pomp ciepła w ramach tego rodzaju programu. Obowiązuje zasada najpierw inwestycja, potem płatność.

Dofinansowanie można uzyskać między innymi na instalację powietrznych, wodnych oraz geotermalnych pomp ciepła, które są wykorzystywane do ogrzewania samodzielnie lub w połączeniu z jednoczesnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę użytkową.

Dopłaty do pomp ciepła w ramach programu Moje ciepło mogą stanowić 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Inne możliwości uzyskania dotacji do pomp ciepła i obniżenia kosztów wymiany źródła ciepła obejmują lokalnie programy gminne i miejskie.

Pompa ciepła – jak dbać od samego początku?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które cieszy się coraz większą popularnością w wielu miejscach. To energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych kotłów ciepła. Takie rozwiązanie spełni oczekiwania domowników w związku z ogrzewaniem, chłodzeniem i podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Pamiętajmy o tym, żeby od samego początku dbać o instalację tego rodzaju. O czym trzeba pamiętać? Jak dbać o pompę ciepła w swoim domu? Co jest najważniejsze?

 

Niezawodna pompa ciepła - jak o nią dbać?

Użytkownikiem pompy ciepła jest zazwyczaj właściciel budynku, w którym znajduje się urządzenie. Można cieszyć się bezobsługowym systemem grzewczym, jednak znaczenie ma regularne zamawianie przeglądów. Przeglądy powinny się odbywać co najmniej raz na rok. Faktem jest, że to zadanie wykonują osoby z uprawieniami. Naszej uwagi potrzebują zewnętrzne jednostki urządzenia, które są narażone na zanieczyszczenia. W pobliżu sprzętu nie powinny znajdować się liście, śnieg, czy też trawa. Pamiętajmy o tym, aby raz na jakiś czas usuwać nagromadzone odpady z otoczenia. Producenci zazwyczaj zalecają, aby przed sezonem grzewczym przeprowadzać czyszczenia parownika. Najczęściej te czynności zlecamy serwisantom. Niektóre prace wykonamy także samodzielnie.

 

Co jest istotne?

Elektryczne urządzenie przed konserwacją musimy odłączyć od źródła zasilania. Trzeba mieć na uwadze dokładne oczyszczenie wlotu powietrza i wentylatora. Stanowią one zaporę dla nieczystości, które mogą ograniczać przepływ powietrza. Na parowniku z kolei gromadzą się rozdrobnione trawy, liście i kurz. Aby oczyścić ten element, zdemontujmy osłonę urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest wyczyszczenie lameli parownika z użyciem miękkiej szczotki.

Co ciekawe, w wielu sklepach znajdziemy odpowiednie preparaty, jakimi spryskamy parownik. Nie musimy stosować dezynfekujących środków. Produkty do czyszczenia należy stosować zgodnie z instrukcją obsługi.

O pompę ciepła warto dbać już od samego początku użytkowania. To bezobsługowa instalacja, która jednak wymaga systematycznej konserwacji.

Czy pompa ciepła jest głośna? Jak mogę ograniczyć hałas pompy ciepła?

Pompa powietrze woda, jak każde urządzenie elektryczne generuje hałas. Zdecydowanie najgłośniejsze są modele pomp powietrznych, których praca może być dość uciążliwa dla domowników. Producenci tych urządzeń muszą umieszczać na nich specjalne etykiety zawierające oznaczenia informują o tym, jaką moc akustyczną posiadają. Są to jednak średnie wartości, a realny maksymalny hałas może być zdecydowanie większy. Warto więc dowiedzieć się co dokładnie jest źródłem hałasu w pompie ciepła oraz w jaki sposób można go skutecznie zminimalizować.

W jaki sposób ograniczyć hałas emitowany przez pompę ciepła?

Najczęściej źródłem hałasu w pompie ciepła są takie elementy, jak parownik, sprężarka oraz wentylator. Warto więc wybierać modele wyposażone w sprężarki inwertorowe, które znacznie obniżają prędkość urządzenia i tym samym wpływają na poziom emitowanego hałasu. Niektóre z nich posiadają w obudowie wibroizolatory, które także sprawiają, że pompa pracuje zdecydowanie ciszej. Na tłumienie hałasów pozytywnie wpływają także sporych rozmiarów wentylatory, dlatego warto wybierać nowoczesne modele, które są w nie wyposażone. Ogromne znaczenie dla właściwej, a także cichej pracy urządzenia ma również miejsce montażu pompy ciepła.

Wokół niej powinno znajdować się jak najmniej pionowych utwardzonych elementów. Bliskie sąsiedztwo ścian czy podłoża może więc sprawiać, że hałas będzie znacznie większy. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej jest nie zabudowywać pompy ciepła, gdyż negatywnie wpłynie to na jej funkcjonowanie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia na otwartej przestrzeni.

Jeśli jest to jednak nie możliwe na jej montaż trzeba wybrać miejsce w domu, które najbardziej oddalone jest od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Najlepiej w tym celu sprawdzi się więc garaż lub piwnica. Warto zakupić także pompę, które posiadają niski poziom mocy akustycznej wynoszący poniżej 50 db(A), gdyż są one zdecydowanie najcichszymi urządzeniami, które swoją pracą nie powinny przeszkadzać zarówno domownikom, jak i sąsiadom.”

Administrator Poradnik

Gdzie i jak przechowywać pellet?

„Pellet wytwarza się najczęściej z odpadków drewnianych, takich jak wióry czy trociny. Można uzyskiwać go również z roślin i odpadów powstałych w rolnictwie. Jest on sprzedawany w wygodnych workach plastikowych, które posiadają specjalne otwory, dzięki którym do wnętrza dostaje się powietrze. Bardzo duże znaczenie ma to, aby przechowywany był on w odpowiednich warunkach, w taki sposób, aby do wnętrza worka nie przedostała się wilgoć. Zbyt mokry pellet może bowiem gorzej się palić i być mniej wydajny. Wilgoć może również powodować rozwój pleśni, która negatywnie wpływa na jego trwałość.

W jaki sposób właściwie przechowywać pellet?

Pellet można przechowywać na zewnątrz budynku, o ile uda się stworzyć dogodne do tego warunki. Dobrym pomysłem jest zbudowanie specjalnej konstrukcji z dachem. W takim miejscu można bezpiecznie przechowywać nawet spore ilości tego paliwa opałowego. Taka szopka może mieć różne rozmiary i w łatwy sposób można dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Jest to doskonałe miejsce do tego, aby przechowywać w nim zapas pelletu na sezon zimowy. Niektórzy użytkownicy decydują się także na ułożenie worków w stos, który następnie przykrywany jest nieprzemakalną plandeką. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie ze względu na to, że jest dość niewygodne.

Świetnym miejscem na przechowywanie pelletu jest kotłownia lub piwnica. Panują w nich bowiem odpowiednie warunki i worki chronione są przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wilgocią. Przechowywanie ich na terenie domu jest bardzo wygodne, gdyż w dowolnej chwili można sięgnąć po kolejny worek i wsypać jego zawartość do podajnika. Można także pewną ilość pelletu przesypać do plastikowego pojemnika ustawionego w pobliżu piec na pelet, dzięki czemu będzie on zawsze pod ręką. Właściwie przechowywany pellet może leżeć przez lata. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że z czasem może on stracić swoje pierwotne właściwości. Warto więc kupować taki zapas, który wystarczy na dany sezon, co pozwoli uniknąć sytuacji, w której nie będzie on zdatny do użycia.

Administrator Poradnik

Jakie są zalety i wady gruntowych pomp ciepła?

Pompa ciepła jest bardzo często stosowana jako alternatywa dla tradycyjnych form grzewczych. Podczas pracy wykorzystuje ona źródła odnawialne, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo niskie koszty eksploatacyjne to kolejny czynnik, który sprawia, że użytkownicy chcą zdecydować się na montaż pompy ciepła również w swoim domu. Jakie są pozostałe zalety pompy ciepła? Jakie są wady tego typu systemów? Odpowiadamy.

Zalety pompy ciepła- dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła to przede wszystkim bardzo niskie koszty ogrzewania, niezależnie od wybranego sposobu. Przeciętna instalacja podczas zużycia 1kWh energii dostarcza aż 4kWh ciepła. Rachunek jest prosty. Jest to niezwykle korzystna oferta. Pompa ciepła jest również o wiele bardziej opłacalną formą od ogrzewania gazowego, które poza podobnymi kosztami inwestycyjnymi wiąże się z również z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Dodatkowo coraz większa popularność tych urządzeń sprawia, że pompy ciepła są coraz tańsze.

Odpowiednio dopasowana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowym systemem. Nie ma więc konieczności czyszczenia pieca, rozpalania oraz ładowania opału. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Pompa ciepła idealnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej.

Wady pompy ciepła

Główną wadą pomp ciepła są wysokie koszty instalacji i zakupu urządzenia. Inwestycja ta co prawda zwraca się, jednak najwcześniej po kilku latach użytkowania. Kolejnym istotnym problemem może być jej uzależnienie od energii elektrycznej. W razie braku napięcia jej użytkowanie jest niemożliwe. Podczas rozważań o tym sposobie cieplnym warto pamiętać o odpowiednim dociepleniu danego budynku tak, aby wygenerować jak najmniejsze straty cieplne. Może mieć to bowiem duże znaczenie szczególnie w okresie grzewczym.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła jak każdy system ogrzewania ma zarówno swoje wady jak i zalety. Jeśli szukamy długofalowych korzyści i nie odstrasza nas konieczność poniesienia większych inwestycji, to rozwiązanie może okazać się dla nas odpowiednie.

Administrator Poradnik

Dlaczego piece na pellet są ekologiczne?

Ze względu na obecny u nas klimat oraz obecne anomalie pogodowe konieczne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu grzewczego dla domu i wszystkich jego użytkowników. Podczas budowy domu należy więc wybrać odpowiedni system, który zapewni ciepło przez cały rok. Jednak zdając sobie sprawę z negatywnego wpływu na środowisko naturalne, coraz więcej osób poszukuje skutecznych i ekologicznych form ogrzewania. Czy piece na pellet są ekologiczne?

Ekologiczne piece na pellet

Podczas wymieniania zalet pieców na pellet najczęściej mowa jest o niskich kosztach ogrzewania oraz pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Ma to znaczenie ze względu na fakt, iż podczas spalania nie wytwarzają się żadne zanieczyszczenia oraz inne substancje smoliste. Dodatkowo podczas pracy urządzenia nie ma konieczności usuwania kłopotliwego popiołu. To wszystko sprawia, że piece na pellet są bardzo ekologiczne i nie powodują pogłębiania problemów w środowisku naturalnym.

Jest to nowoczesne paliwo, w pełni odnawialne źródło, które powstaje z trocin. Efektem tego jest mała ilość emitowanego dymu z popiołu przy zachowaniu wysokiej wartości grzewczej. Pellet jest więc niezwykle czystym sposobem ogrzewania, a ze względu na swoje kompaktowe rozmiary jego przechowywanie również nie sprawia żadnych większych problemów.

Ekologiczne aspekty zastosowania pieca na pellet:

  • brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery,
  • brak dużej ilości popiołu,
  • biodegradowalne,
  • wykorzystywane ze źródeł odnawialnych.

Czy warto zdecydować się na piec na pellet?

Użytkownicy pieców na pellet zwracają uwagę na wysoki komfort użytkowania tych systemów oraz odpowiednią moc grzewczą, dzięki czemu jest to bardzo korzystna forma cieplna. Brak konieczności częstej obsługi, niska awaryjność oraz co najważniejsze- wysoka ekologia tego rozwiązania sprawia, że piece na pellet to coraz częściej wybierana forma grzewcza. Ze względu na obowiązujące przepisy istnieje konieczność wymiany starych nieefektywnych pieców na rozwiązania bardziej ekologiczne. Jeśli stoisz przed tym wyborem warto rozważyć montaż pieca na pellet.

Administrator Poradnik

Jak dobrać pompę ciepła z uwagi na stan i wiek budynku?

W teorii każdy dom może być ogrzewany za pomocą pompy ciepła, ale ze względu na kilka aspektów w większości z nich efekt będzie w zasadzie niezadowalający i inwestycja ta nie będzie opłacalna. Jak więc dobrać pompę ciepła do wieku i stanu budynku?

Jak dobrać pompę ciepła w zależności od stanu technicznego i wieku budynku?

Problemem o dużym znaczeniu zawsze będzie brak odpowiedniego ocieplenia budynku. Zła termoizolacja znacznie zwiększy wydatki poniesione an ogrzewanie niezależnie od faktu, jakie źródło wybierzemy. Dodatkowo w takich warunkach pompa ciepła będzie działać w sposób mało ekonomiczny i wygeneruje większe koszty inwestycyjne z uwagi na konieczność zastosowania urządzenia o większej mocy grzewczej.

Termomodernizacja budynku może mieć duży wpływ na wydajność ogrzewania

Problematycznej sytuacji związanej z dużymi stratami ciepła można uniknąć poprzez zastosowanie dużej ilości grzejników albo zwiększenie ich temperatury, co w przypadku pomp ciepła często jest niemożliwe. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zmniejszenie strat cieplnych w budynku, czyli termomodernizacja. To działania takie jak między innymi:

  • izolacja dachu, strychu lub poddasza,
  • ocieplenie ścian z zewnątrz,
  • wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła- rekuperacja,
  • wymiana okien, drzwi.

Zwiększenie mocy urządzenia w zależności do potrzeb

W innych przypadkach konieczne będzie dopasowanie mocy urządzenia do zwiększonych potrzeb grzewczych, dzięki czemu całość będzie  wydajnym źródłem grzewczym w pomieszczeniu. To odpowiednie wyjście, które pozwoli zapewnić odpowiednią sprawność ogrzewania w zależności od zwiększenia zapotrzebowania.

Czy warto zastosować pompę ciepła w starym budynku?

Zdecydowanie warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje odpowiednio przystosowana pompa ciepła. Podczas doboru mocy urządzenia warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców, którzy pozwolą ocenić, czy jest to opłacalna inwestycja oraz pomogą dobrać moc systemu zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Administrator Poradnik