Jakie są zalety i wady gruntowych pomp ciepła?

Pompa ciepła jest bardzo często stosowana jako alternatywa dla tradycyjnych form grzewczych. Podczas pracy wykorzystuje ona źródła odnawialne, dzięki czemu jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo niskie koszty eksploatacyjne to kolejny czynnik, który sprawia, że użytkownicy chcą zdecydować się na montaż pompy ciepła również w swoim domu. Jakie są pozostałe zalety pompy ciepła? Jakie są wady tego typu systemów? Odpowiadamy.

Zalety pompy ciepła- dlaczego warto ją wybrać?

Pompa ciepła to przede wszystkim bardzo niskie koszty ogrzewania, niezależnie od wybranego sposobu. Przeciętna instalacja podczas zużycia 1kWh energii dostarcza aż 4kWh ciepła. Rachunek jest prosty. Jest to niezwykle korzystna oferta. Pompa ciepła jest również o wiele bardziej opłacalną formą od ogrzewania gazowego, które poza podobnymi kosztami inwestycyjnymi wiąże się z również z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Dodatkowo coraz większa popularność tych urządzeń sprawia, że pompy ciepła są coraz tańsze.

Odpowiednio dopasowana pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowym systemem. Nie ma więc konieczności czyszczenia pieca, rozpalania oraz ładowania opału. To bardzo komfortowe rozwiązanie. Pompa ciepła idealnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej.

Wady pompy ciepła

Główną wadą pomp ciepła są wysokie koszty instalacji i zakupu urządzenia. Inwestycja ta co prawda zwraca się, jednak najwcześniej po kilku latach użytkowania. Kolejnym istotnym problemem może być jej uzależnienie od energii elektrycznej. W razie braku napięcia jej użytkowanie jest niemożliwe. Podczas rozważań o tym sposobie cieplnym warto pamiętać o odpowiednim dociepleniu danego budynku tak, aby wygenerować jak najmniejsze straty cieplne. Może mieć to bowiem duże znaczenie szczególnie w okresie grzewczym.

Czy warto zdecydować się na pompę ciepła?

Pompa ciepła jak każdy system ogrzewania ma zarówno swoje wady jak i zalety. Jeśli szukamy długofalowych korzyści i nie odstrasza nas konieczność poniesienia większych inwestycji, to rozwiązanie może okazać się dla nas odpowiednie.

Administrator Poradnik