W teorii każdy dom może być ogrzewany za pomocą pompy ciepła, ale ze względu na kilka aspektów w większości z nich efekt będzie w zasadzie niezadowalający i inwestycja ta nie będzie opłacalna. Jak więc dobrać pompę ciepła do wieku i stanu budynku?
Jak dobrać pompę ciepła w zależności od stanu technicznego i wieku budynku?
Problemem o dużym znaczeniu zawsze będzie brak odpowiedniego ocieplenia budynku. Zła termoizolacja znacznie zwiększy wydatki poniesione an ogrzewanie niezależnie od faktu, jakie źródło wybierzemy. Dodatkowo w takich warunkach pompa ciepła będzie działać w sposób mało ekonomiczny i wygeneruje większe koszty inwestycyjne z uwagi na konieczność zastosowania urządzenia o większej mocy grzewczej.
Termomodernizacja budynku może mieć duży wpływ na wydajność ogrzewania
Problematycznej sytuacji związanej z dużymi stratami ciepła można uniknąć poprzez zastosowanie dużej ilości grzejników albo zwiększenie ich temperatury, co w przypadku pomp ciepła często jest niemożliwe. Dlatego też optymalnym rozwiązaniem będzie zmniejszenie strat cieplnych w budynku, czyli termomodernizacja. To działania takie jak między innymi:
- izolacja dachu, strychu lub poddasza,
- ocieplenie ścian z zewnątrz,
- wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła- rekuperacja,
- wymiana okien, drzwi.
Zwiększenie mocy urządzenia w zależności do potrzeb
W innych przypadkach konieczne będzie dopasowanie mocy urządzenia do zwiększonych potrzeb grzewczych, dzięki czemu całość będzie wydajnym źródłem grzewczym w pomieszczeniu. To odpowiednie wyjście, które pozwoli zapewnić odpowiednią sprawność ogrzewania w zależności od zwiększenia zapotrzebowania.
Czy warto zastosować pompę ciepła w starym budynku?
Zdecydowanie warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje odpowiednio przystosowana pompa ciepła. Podczas doboru mocy urządzenia warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradców, którzy pozwolą ocenić, czy jest to opłacalna inwestycja oraz pomogą dobrać moc systemu zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.