Czy pompa ciepła jest głośna? Jak mogę ograniczyć hałas pompy ciepła?

Pompa powietrze woda, jak każde urządzenie elektryczne generuje hałas. Zdecydowanie najgłośniejsze są modele pomp powietrznych, których praca może być dość uciążliwa dla domowników. Producenci tych urządzeń muszą umieszczać na nich specjalne etykiety zawierające oznaczenia informują o tym, jaką moc akustyczną posiadają. Są to jednak średnie wartości, a realny maksymalny hałas może być zdecydowanie większy. Warto więc dowiedzieć się co dokładnie jest źródłem hałasu w pompie ciepła oraz w jaki sposób można go skutecznie zminimalizować.

W jaki sposób ograniczyć hałas emitowany przez pompę ciepła?

Najczęściej źródłem hałasu w pompie ciepła są takie elementy, jak parownik, sprężarka oraz wentylator. Warto więc wybierać modele wyposażone w sprężarki inwertorowe, które znacznie obniżają prędkość urządzenia i tym samym wpływają na poziom emitowanego hałasu. Niektóre z nich posiadają w obudowie wibroizolatory, które także sprawiają, że pompa pracuje zdecydowanie ciszej. Na tłumienie hałasów pozytywnie wpływają także sporych rozmiarów wentylatory, dlatego warto wybierać nowoczesne modele, które są w nie wyposażone. Ogromne znaczenie dla właściwej, a także cichej pracy urządzenia ma również miejsce montażu pompy ciepła.

Wokół niej powinno znajdować się jak najmniej pionowych utwardzonych elementów. Bliskie sąsiedztwo ścian czy podłoża może więc sprawiać, że hałas będzie znacznie większy. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej jest nie zabudowywać pompy ciepła, gdyż negatywnie wpłynie to na jej funkcjonowanie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia na otwartej przestrzeni.

Jeśli jest to jednak nie możliwe na jej montaż trzeba wybrać miejsce w domu, które najbardziej oddalone jest od pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy. Najlepiej w tym celu sprawdzi się więc garaż lub piwnica. Warto zakupić także pompę, które posiadają niski poziom mocy akustycznej wynoszący poniżej 50 db(A), gdyż są one zdecydowanie najcichszymi urządzeniami, które swoją pracą nie powinny przeszkadzać zarówno domownikom, jak i sąsiadom.”

Administrator Poradnik