Jakie dofinansowania można uzyskać na pompę ciepła?

Istnieje wiele źródeł dofinansowania do instalacji pompy ciepła,. W związku z tym  jeśli planujesz taką inwestycję, warto zapoznać się z dostępnymi programami wsparcia takimi jak: "Czyste powietrze" czy też "Moje ciepło".

 

Dofinansowanie pomp ciepła w ramach programu "Czyste powietrze"

Program Czyste powietrze skierowany jest przede wszystkim do właścicieli, a także współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub też wyodrębnionych lokali mieszkalnych w budynkach jednorodzinnych mających odrębne księgi wieczyste. Warto zaznaczyć, że Głównym celem programu "Czyste powietrze" jest między innymi wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, które jest  nowoczesne, niskoemisyjne i energooszczędne.

Jednym z urządzeń, które jest dofinansowane do tego rodzaju zakupu, a także montażu jest pompa ciepła. Dofinansowanie na pompy ciepła przyznawane jest tylko na projekty już rozpoczęte oraz tez zakończone, nie zaliczają  się do niego nowe budynki.

Projekt przeznaczony jest dla właścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych ogrzewanych kotłami na paliwa stałe, tzw. kopciuchami. Program oferuje między innymi trzy poziomy dofinansowania dla pomp ciepła, w zależności od dochodów wnioskodawcy. W związku z tym Im wyższe są dochody, tym niższa dotacja. Wysokość dotacji dla pompy ciepła może wynosić określony maksymalny procent kosztów kwalifikowanych jej zakupu.

Wysokość dotacji zależy od rodzaju pompy ciepła, a także standardu energetycznego. Najniższe dofinansowanie przysługuje na pompy ciepła chłodzone powietrzem, na poziomie indywidualnym, w następujący sposób: 3 000 ZŁ, 6 tys. zł 9 tys. zł.

Natomiast w przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda maksymalna dotacja to: 9 tys. zł. 18.000 ZŁ, 27 tys. zł.

 

Program "Moje ciepło"

Program Moje ciepło skierowany jest do osób budujących nowe domy, a także instalujących pompy ciepła jako źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Oznacza to, że właściciele nowych domów o wysokim standardzie energetycznym mogą skorzystać z dopłat do pomp ciepła w ramach tego rodzaju programu. Obowiązuje zasada najpierw inwestycja, potem płatność.

Dofinansowanie można uzyskać między innymi na instalację powietrznych, wodnych oraz geotermalnych pomp ciepła, które są wykorzystywane do ogrzewania samodzielnie lub w połączeniu z jednoczesnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę użytkową.

Dopłaty do pomp ciepła w ramach programu Moje ciepło mogą stanowić 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Inne możliwości uzyskania dotacji do pomp ciepła i obniżenia kosztów wymiany źródła ciepła obejmują lokalnie programy gminne i miejskie.